טיפולי פוטותרפיה

במאמר זה נסתכל על טיפול באור לפסוריאזיס, כולל שימוש בטיפול רנטגן, פוטותרפיה וצורות טיפול אחרות. האקדמיה האמריקאית לרופאי עור (AAD) והמרכזים האמריקניים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) עדכנו את ההנחיות שלהם לטיפול מקיף בחולי פסוריאזיס. הנחיות חדשות אלה ממליצות על מספר טיפולים למחלות עור בפסוריאזיס, כגון דרמטומיאליטיס, אך אינן ממליצות על טיפול גבולי x ל- PSI בגלל עדויות לא מספקות. הם ממליצים על טיפול בקורטיקוסטרואידים, קרמים או שילוב של טיפולים אלה.

PUVA אקטואלי היא שיטת הטיפול המועדפת על פסוריאזיס בכף היד, מכיוון שהיא הוכחה כיעילה במגוון מחלות עור כגון דרמטומיאליטיס, קוליטיס כיבית, פסוריאזיס ואקזמה. בשילוב עם טיפול ב- UVB, הוכח כי PU VA יעיל יותר, אך הוא אינו יותר מ- UVB.

Nylander, K. הפחתת חמצון מיועדת לטיפול בפסוריאזיס ומחלות עור אחרות באמצעות PUVA וטיפול UVB פס צר.

זה, המכונה גם טיפול באור, מושג על ידי מריחת אור אולטרה סגול (UV) על העור. ישנם מטופלים הנוטלים תרופה לרגישות קלה (פסורלן) לטיפול בפסוריאזיס ומצבי עור אחרים כגון אקנה, אקזמה ופסוריאזיס.

טיפול באור דורש מספר מפגשים בכדי להגדיל בהדרגה את כמות העור החשוף לאור UV ולתת לעור זמן להחלים

אם אתה פשוט לא יכול לעשות טיפול באור כל יום, קח יום או יומיים חופש ופקח על מצב הרוח שלך ותסמינים אחרים. יתכן שתצטרך למצוא דרך להיצמד לטיפול באור לאורך כל היום ולעמוד בשגרה יומית של טיפול באור כדי להבטיח שתשמור על השיפורים לאורך זמן. אם אתה רוצה לנסות טיפול באור לדיכאון שאינו עונתי, שוחח עם הרופא שלך כיצד זה יכול להיות היעיל ביותר עבורך. כאשר אתה מקבל טיפול פוטותרפי למצב עורך מרופא עור, דון ובדוק אפשרויות שונות לפני שאתה מתחייב לסוג מסוים או ללוח זמנים מסוים של טיפול בקולט פוטו. אתה יכול גם לדבר עם רופאי העור המקומיים שלך אם אתה צריך לעשות פוטותרפיה בבית או במשרד רופאי העור שלהם אם אתה זקוק לטיפול ארוך טווח, או אם אתה צריך לעשות את זה מהבית.

החוקרים מגדירים את התקופה שבין פוטותרפיה לטיפול מערכתי כתקופת ההפוגה

אשר מצידה מצריכה משך טיפול ארוך טווח של לפחות שישה חודשים. תיאור מפורט יותר של התגובה הצפויה לפוטותרפיה יהיה מועיל, במיוחד לאלה הזקוקים לזמני טיפול ארוכים יותר ממספר חודשים בפוטותרפיה.

פוטותרפיה של PUVA הראתה כי התגובה לטיפול טובה יותר לאחר 12 חודשים מאשר לאחר 6 חודשים

ונראה שהשיפור באורטיקריה (NB – UVB) ממשיך לאחר 20 טיפולים. תוכנית הטיפול מבוססת על הניסיון הכללי בטיפול פוטו, אך תוצאות המחקר מצביעות על הצורך במחקר נוסף על תכניות הטיפול לטיפול בחולים.

UVA – נראה כי פוטותרפיה של UVB מפחיתה את עוצמת הגירוד של אקזמה במהלך הטיפול, בעוד שטיפול UVA בפס רחב לא נראה כביצועי PUVA בפס רחב, אך בעלות נמוכה בהרבה ($ 1,000 עד $ 2,500).

קשה מאוד לטפל במצבי עור כגון פסוריאזיס

וישנן דרכים רבות ושונות לבצע טיפול באור עבורן, כולל סוגים שונים של אור וציוד. אחד מטיפולי האור הנפוצים לטיפול בפסוריאזיס מכונה פוטותרפיה עם פס רחב UVA-UVB. ישנן מספר דרכים אחרות להשתמש בטיפול באור בתנאים שלעיל, אך זוהי השיטה הנפוצה והמשתלמת ביותר לשימוש בה.

פס רחב UVB, הידוע גם בשם BBUVB, מטפל במחלות עור כגון אקזמה ופסוריאזיס עם קרינת UV בספקטרום מלא (B).

פס רחב UVB מכסה את הטיפול במחלות עור כמו אקזמה ופסוריאזיס עם קרינת UV-B עם ספקטרום מלא

רופא העור, בעל ניסיון של יותר משני עשורים בפוטותרפיה, נותן תובנה מפורטת לגבי השפעות הטיפול הזה על העור וכן על תופעות הלוואי האפשריות. פס רחב UVB, המכונה גם BBUV B, מטפל במחלות עור כמו אקזמה, פסוריאזיס וכו '. – פוטותרפיה משמשת גם לטיפול בהפרעות במצב הרוח והשינה, אם כי לרוב מכנים אותה כטיפול אור בהקשר זה.

רופאים ממליצים על טיפול באור אם אדם סובל מפסוריאזיס שאינו מגיב לטיפולים אחרים

חשוב לטפל בהם אצל רופא עור או רופא עור שיודע לבצע אותם. ישנם רופאי עור המשתמשים בלייזרים בכדי להעביר מינונים גבוהים של אור רק לפסוריאזיס, אך ישנם רופאים הממליצים עליהם לכל סוגי מצבי העור. לייזר אקסימר הוא הסוג הנפוץ ביותר של פוטותרפיה לטיפול בדרמטיטיס ומספק אור באורך גל, אותו עושה לייזר.

פוטותרפיה משמשת בקרב מבוגרים וילדים עם אקזמה בינונית עד קשה שאינם מגיבים טוב לטיפולים קונבנציונליים בסטרואידים מקומיים או מרככים

טיפול בלייזר אינו מעשי במיוחד מכיוון שהטכניקה כה ממוקדת, אך מחקרים מצביעים על כך שהיא עשויה לדרוש פחות טיפולים ולגרום לרמיסיות ארוכות יותר. נראה כי הטיפול הממוקד והמקומי עם לייזרים של אקסימר של XeCl ומנורות אקסימר הוא הגישה הטובה ביותר לטיפול, מכיוון שאנשים רבים עם פסוריאזיס קלה, הפוגעת רק באחוז קטן מהעור, כמו ילדים ומבוגרים, אינם מגיבים טוב יותר לאקטואלי מקובל. טיפולים. נראה שהייתה הצלחה מסוימת בטיפול באור בשילוב עם רחצה, וזה דומה לטיפול בפובה, שם משתמשים בפסורלין, שמתווסף לאמבטיה, כמו גם בסוגים אחרים של פוטותרפיה.

דילוג לתוכן